Rola “Czempiona AI” i “AI Officera” w firmach nietechnologicznych
W firmach spoza branży technologicznej (i takich, które ze względu na rozmiar lub charakter działalności nie mają rozbudowanego działu IT) wdrażanie generatywnej (spekulatywnej) sztucznej inteligencji jest trudniejsze niż każdej innej technologii. Powodem jest trudność (na tym etapie rozwoju AI) w ocenie czy wdrożenie przyniesie realne oszczędności lub korzyści. Co za tym idzie, elastyczność tej technologii jest jednocześnie przekleństwem, bo nie wiadomo gdzie ją zastosować.
Dlatego kiedyś naszkicowałem prosty proces dotyczący tego, jak wdrażać AI w małych firmach nietechnologicznych. Owszem, wymaga kilku spotkań, ale efektem jest mniej lub bardziej świadoma decyzja zarządu “wchodzimy” lub “nie wchodzimy” w AI.
Załóżmy, że zapadła (w wyniku tego, czy innego procesu) decyzja, że firma decyduje się na wdrożenie AI i dalszą eksplorację możliwości związanych z tą technologią. Co wtedy? W obiegu pojawiają się nazwy różnych ról, z czego najbardziej istotne moim zdaniem są dwie: czempion AI i AI officer. Obie są kluczowe (na odpowiednim etapie) do skutecznego wdrożenia sztucznej inteligencji.
Czempion AI
O “czempionach AI” pisałem już trochę w poprzednich postach, ale spróbujmy dzisiaj uporządkować te informacje.
Czempion AI to osoba wewnątrz organizacji, która jest entuzjastą technologii AI i pełni rolę motywatora oraz inicjatora w zakresie testowania i eksploracji możliwości sztucznej inteligencji w firmie.
Kluczowe cechy i obowiązki
Jest entuzjastą/ką technologicznym/ną: Posiada silne zainteresowanie AI i jest na bieżąco z najnowszymi trendami oraz nowinkami w tej dziedzinie. Bardzo ważne bo...
Jest źródłem inspiracji: Śledzi media społecznościowe i inne źródła informacji w poszukiwaniu ciekawych pomysłów, które mogą być zastosowane w firmie. Z tych inspiracji wydobywają się pomysły na eksperymenty.
Inicjuje eksperymenty: Proponuje nowe rozwiązania i zachęca zespół do testowania i eksperymentowania z AI.
Ma dobre rozumienie biznesu: Dobrze rozumie procesy biznesowe firmy i potrafi zidentyfikować obszary, gdzie AI może przynieść wartość dodaną.
Buduje akceptację (buy-in): Wspiera zespół w adaptacji do nowych technologii i rozwiewa obawy.
Identyfikuje ryzyka: Pomaga w rozpoznawaniu potencjalnych problemów czy ryzyk związanych z wdrożeniem AI.
Ograniczenia
Nie bierze odpowiedzialności za wdrożenie: Nie jest odpowiedzialny/na za pełnoskalowe wdrożenie rozwiązań AI lub za ich komercjalizację.
Nie musi być ekspertem IT: Nie musi posiadać głębokiej wiedzy technicznej czy programistycznej.
Jest to pierwsza rola AI, którą większość małych firm nietechnologicznych powinna świadomie obsadzić. Dodatkowe obowiązki związane z AI nie muszą oznaczać rezygnacji z dotychczasowych - wielokrotnie powtarzałem, że wdrażanie AI to maraton, a nie sprint. Ale cały zespół musi wiedzieć, kto jest centralnym hubem wymiany informacji na temat sztucznej inteligencji.
AI Officer
AI Officer to osoba na stanowisku kierowniczym, odpowiedzialna za strategię, wdrożenie i nadzór nad inicjatywami AI w firmie. Może pełnić rolę Chief AI Officer (CAIO) lub podobną.
Kluczowe cechy i obowiązki
Planuje strategicznie: Opracowuje i wdraża strategię AI, która jest spójna z celami biznesowymi firmy. Dotyczy to zarówno warstwy technologicznej, jak i biznesowej (w tym komunikacyjnej - to wcale nie jest trywialne dobrze zakomunikować swoje relacje z AI).
Jest odpowiedzialny za biznes: Jest rozliczany z wyników finansowych związanych z wdrożeniem AI, w tym zwrotu z inwestycji (ROI). Potrafi oszacować koszty wdrożenia, utrzymania oraz potencjalne oszczędności wynikające z zastosowania AI.
Posiada wiedzę techniczną: Rozumie zaawansowane aspekty technologii AI, jej możliwości i ograniczenia. Jest na bieżąco z rozwiązaniami AI dla biznesu.
Zarządza zmianą procesów: Inicjuje i nadzoruje zmiany w procesach biznesowych niezbędne do efektywnego wykorzystania AI.
Analizuje ryzyko: Dba o podstawową zgodność działań z regulacjami prawnymi i standardami etycznymi. Wie, kiedy ściągać prawników (i których).
W zależności od tego, czy firma w kontekście AI skupia się bardziej na automatyzacji procesów, czy na tworzeniu nowych modeli biznesowych, produktów czy usług, można wyróżnić dwa warianty:
W niektórych firmach AI Officer może mieć obowiązki zbliżone do CTO, zwłaszcza gdy AI jest kluczowym elementem produktów lub usług.
W firmach z rozbudowaną infrastrukturą IT, albo w przypadku gdy firma usiłuje głównie dodać AI bez integracji z innymi systemami, rola AI Officera może być odrębna, skupiając się wyłącznie na inicjatywach związanych z AI.
Porównanie obu ról w wygodnej tabelce:
Czempion AI pełni rolę ambasadora i inicjatora na poziomie zespołu, eksplorując możliwości tej technologii - to osoba, która jest motorem napędowym eksperymentów. AI Officer odpowiada za strategiczne wdrożenie AI, zarządzanie projektami i osiągnięcie celów biznesowych - to osoba, która ma oczy na wyniku finansowym.
Z czasem każda firma nietechnologiczna potrzebować będzie obu ról. Ale pierwszą, która pozwala upewnić się, że decyzja o wdrożeniu AI ma sens, jest czempion AI. Warto wybrać taką osobę z wewnątrz, bo kluczowa w tym przypadku jest wiedza o procesach w firmie, której nie nabywa się tak łatwo.
Potem stery przejmuje AI Officer, który przekłada wyniki eksperymentów na konkretne rozwiązania, czy nowe produkty/usługi.
Ciekawe narzędzia
FirefliesAI to świetne narzędzie do robienia m.in. automatycznych podsumowań spotkań online (kiedyś Otter próbował robić transkrypcję i podsumowania, ale było to w czasach przed modelami językowymi i działało bardzo średnio). Prywatność i bezpieczeństwo danych traktuje bardzo serio, więc nadaje się do zastosowań biznesowych.
Ja najbardziej lubię je za możliwość nagrania (np. w czasie jazdy samochodem) swoich nieuczesanych myśli i automatycznej transkrypcji pod określonym (łatwym do samodzielnego zdefiniowania) kątem. Potem analiza i uzupełnianie dziur w modelu o1-preview (w ramach ChatGPT) i mam dobry szkic raportu, wpisu na newsletterze, czy obszernego maila do klienta.
To trzecie (po ChatGPT i ClaudeAI) narzędzie AI poza zastosowaniami programistycznymi, które zostanie ze mną na dłużej. Polecam!