“Wspieranie innowacji przez AI” brzmi jak banał - o co tu chodzi?
Wiem, wiem, “innowacje” i “sztuczna inteligencja” w jednym zdaniu sugeruje, że jest ono jakimś banałem, prawdopodobnie wypowiedzianym przez polityka, który udaje, że wie o co chodzi. Ale dajcie mi chwilę, bo mimo pozorów, chodzi o konkret. Ale zacznijmy od gry Go.
Grę “go” wymyślono dobre 4 tysiące lat temu. Mimo prostych reguł, jest grą bardzo trudną - trudniejszą od szachów i z liczbą możliwych ruchów szacowanych na 10 do potęgi 170 (1 i 170 zer). Dlatego też pobicie mistrza świata w Go nastąpiło dopiero 20 lat (w 2016) po przegranej Kasparowa w szachy z komputerem Deep Blue (w 1996). Ale wydarzyło się wtedy coś jeszcze.
To co widzicie na poniższym wykresie to jakość (ludzkich) ruchów podczas gry w Go w czasie. Po 2016 roku dramatycznie podniosła się średnia jakość ludzkich graczy. Dlaczego?
W przepięknej analizie uczeni z amerykańskich uniwersytetów wykazali, że nie wystarczył fakt, że AlphaGo, program firmy DeepMind, który wygrał z mistrzem świata w Go, pojawił się na rynku. Obecność “nadludzkiej inteligencji” nie wystarcza, bo, żeby się czegoś od niej nauczyć, trzeba jeszcze zrozumieć, jak “wnioskuje”.
Za efekt widoczny na powyższym wykresie odpowiada opublikowanie Leela Zero, open source’owego odpowiednika AlphaGo, który pozwolił graczom zrozumieć sposób dochodzenia do niektórych decyzji podczas gry i dzięki temu poszerzyć spektrum swoich pomysłów. (Ta historia ma piękną kontynuację, ale zostawię ją na później, bo w tym momencie nie jest nam przydatna.)
Innymi słowy, zrozumienie nowatorskich pomysłów wygenerowanych przez AI pomogło im wymyślać swoje pomysły.
W przypadku takiej technologii jak generatywna sztuczna inteligencja (zwłaszcza modele językowe), możemy poprosić o nowe pomysły, a potem poprosić jeszcze o wyjaśnienie sposobu rozumowania - dlaczego są dobre, jak model je wygenerował, itd. Czy będą lepsze od naszych? Niekoniecznie. Czy będą inspirujące? Jak dobrze zapytasz, to raczej tak.
Zrobiłem prosty eksperyment - poprosiłem o nowe pomysły biznesowe, które moglibyśmy uruchomić na bazie newslettera, który czytacie (oczywiście nie pisałem prompta sam, tylko poprosiłem o szkic i modyfikacje - to podejście opisywałem już wcześniej). Zwróćcie uwagę na liczbę mnogą - nowe “pomysły”. Nie jeden. Dużo. 10 na początek, a potem korygowałem poziom kreatywności i kierunek. Pokażę Wam kilka:
Nr 4 - AI Implementation Playbooks - Sprzedaj interaktywne poradniki (playbooks), które krok po kroku prowadzą firmy przez proces wdrażania wybranych technologii AI, z automatycznymi checklistami i zintegrowanymi narzędziami diagnostycznymi.
Nr 10 - Virtual AI Ideation Workshops - Organizuj warsztaty online, które wykorzystują techniki AI do generowania nowych pomysłów i rozwiązań dla biznesów, angażując uczestników w innowacyjne i kreatywne procesy myślowe za pomocą narzędzi AI.
NR 19 - AI Crowd-Sourced Solution Development - Stwórz platformę, która umożliwia zbieranie i analizowanie pomysłów od użytkowników z całego świata przy użyciu AI, aby rozwijać rozwiązania dostosowane do globalnych potrzeb, które są ciągle aktualizowane i ulepszane.
Nr 27 - AI Driven Negotiation Bots - Rozwijaj bota, który trenuje negocjacje, symulując różne style i strategie negocjacyjne, pomagając użytkownikom rozwijać umiejętności negocjacyjne poprzez interaktywne sesje praktyczne.
Nr 40 - AI Storytelling Automaton - Stwórz automat do storytellingu, który generuje inspirujące historie i anegdoty oparte na historii firmy, osiągnięciach i danych, które mogą być wykorzystywane w prezentacjach, materiałach marketingowych czy na spotkaniach korporacyjnych, budując emocjonalne więzi z odbiorcami.
Czy któryś z tych pomysłów doczeka się implementacji? Nie wiem. Czy przydały się do poszerzenia spektrum opcji? Zdecydowanie.
Tworzenie innowacyjnych biznesów z AI wcale nie musi oznaczać nieokreślonego systemu z książek science-fiction (lub przemówień polityków), który być może zmaterializuje się w przyszłości. Nie musi też oznaczać super skomplikowanego systemu agentów AI, który aktywnie przeszukuje internet w poszukiwaniu ciekawych możliwości arbitrażu lub nadchodzących trendów. Może oznaczać coś bardzo trywialnego, jak długa konwersacja z modelem językowym, gdzie wrzucimy do garnka zasoby, kompetencje i ograniczenia firmy i pozwolimy modelowi to podgotować. A nuż będzie z tego coś strawnego.
Gra Go i prowadzenie biznesu mają ze sobą wiele wspólnego - m.in. prawie nieskończoną złożoność, proste reguły i wiele możliwych strategii. Warto się zainspirować, bo przy tak dynamicznym środowisku, potrzebujemy świeżych pomysłów bardziej niż kiedykolwiek.
A historia AI w przypadku gry Go wcale się nie zakończyła totalną porażką ludzi. W 2023, siedem lat po historycznym zwycięstwie AlphaGo nad mistrzem świata Lee Sedol’em (który przeszedł potem na sportową emeryturę), Kellin Perline wygrał najpierw z systemem Leela Zero, a potem z systemem KataGo (KataGo uznaje się za porównywalny kompetencjami z AlphaGo). Perline wcale nie był mistrzem - był dobrym graczem, ale zajmował się Go hobbystycznie. Używając własnego programu do analizy sposobu podejmowania decyzji przez AI, znalazł słaby punkt i ograł w oficjalnym meczu KataGo 14 do 1. Historia wcale się nie skończyła, zadzwońcie do Fukuyamy.
Ciekawe niusy
Pamiętacie jak pisałem kilka tygodni temu, że tekst to nowa ropa i firmy uczące modele językowe będą hojnie płacić platformom za dostęp do treści napisanych przez użytkowników? Ten trend ma bardzo zabawny nowy akt.
Stack Overflow, legendarne forum z pytaniami i odpowiedziami dla programistów podpisało umowę z OpenAI na użycie treści użytkowników do trenowania modeli językowych. Część użytkowników nie miała z tym problemu, ale część zareagowała bardzo negatywnie i zaczęła usuwać lub modyfikować (w ramach protestu) swoje odpowiedzi, twierdząc, że reguły zostały zmienione w trakcie gry (co jest poniekąd prawdą - prawnie Stack Overflow przejął prawa do treści swoich użytkowników, więc może robić co chce, ale przez lata zabraniał używania narzędzi AI do generowania odpowiedzi na zadawane przez programistów pytania).
Marka Stack Overflow doznała szkód, które trudno będzie naprawić.
Rewolucja AI nie bierze jeńców.